Juneteenth Day Observance

Faculty Senate Roster

Listed below is the 2024-25 Faculty Senate Roster.

Faculty Officers 

Jeff Wiegley

Computer Science

President

2026

Danielle Spratt

 English

Vice President

2025

Yoko Mimura

Family and Consumer Sciences

Secretary

2025

Elizabeth Sussman-Dabach

Family and Consumer Sciences

2027

Boris Ricks

Political Science

2025

Adam Swenson

Philosophy

2026

Jenn Wolfe

Secondary Education

Chair, Academic Technology Committee

2025

Nayan Ramirez

Criminology and Justice Studies

Chair, Educational Equity Committee

2025

Dan Weingarten

Theatre

Chair, Educational Policies Committee

2025

Yarma Velazquez

Chicana/o Studies

Chair, Educational Resources Committee

2025

TBD

TBD

Chair, Extended Learning Committee

2025

Casey terHorst

Biology

Chair, Graduate Studies Committee

2025

TBD

TBD

 Chair, Library Committee 

2025

Sylvia Macauley

History

Chair, Personnel Planning & Review

2025

Connie Wong

Special Education

Chair, Research and Grants Committee

2025

Jacob Hinkel-Lipsker

Kinesiology

2026

Stevie Ruiz

Chicana/o Studies

2026

Elizabeth Sussman-Dabach

Family and Consumer Sciences

2026

Colleen Tripp

English

2026

Yarma Velazquez

Central American Studies

2026

Kathleen Young

Health Sciences

2026

Aimee Glocke

Africana Studies

2025

Candice Greathouse

Art

2025

Casey terHorst

Biology

2025

Holli Tonyan

Psychology

2025

Del Williams

Library

2025

Theresa White

Africana Studies

2025

Katie Karroum

Associated Students President

2025

Michael Neubauer

Mathematics/Liberal Studies

 

TBD

Association of Retired Faculty

2025

Shally Juarez

Art

2026

Erik Sandberg

Art

2026

Christina Sibul

Cinema & TV Arts

2026

Erik Boccio

Cinema & TV Arts

2025

Kelly Opdycke (Lecturer)

Communication Studies

2025

Kyle Simpson

Music

2025

Joon Seok Moon

Accounting

2026

Wayne Smith (Lecturer)

Systems and Operations Management

2026

Leily Farrokhvar

Systems and Operations Management

2025

Dongyi (Donny) Wang

Accounting & Information Systems

2025

Michael Bennett (Lecturer)

Education Leadership and Policy Studies

2026

Deborah Buttitta

Educational Psychology & Counseling

2025

Will Garrow

Deaf Studies

2025

Shyrea Minton

Educational Psychology & Counseling

2025

Cecile Bendavid (Lecturer)

Computer Science

2026

Sepideh Abolghasem

Manufacturing Systems Engineering & Management

2026

David Boyajian

Civil Engineering & Construction Management

2025

Maryam Tabibzadeh

Manufacturing Systems Engineering & Management

2025

Rosalia Garcia-Torres

Family and Consumer Sciences

2026

Marlen Quintero Perez

Child and Adolescent Development

2026

Valeria Ramirez

Child and Adolescent Development

2026

Christopher Rogers

Health Sciences

2026

Stephanie Benjamin

Health Sciences

2025

Konstantinos Vrongistinos

Kinesiology

2025

Christopher Higgs

English

2026

Theresa Montano

Chicano/a Studies

2026

Mutombo Nkulu-N'Sengha

Religious Studies

2026

Tim Black

Philosophy

2025

Amanda Harrison (Lecturer)

English

2025

Brandy Underwood

English

2025

Aziz Boulesbaa Chemistry & Biochemistry

2026

Dorothy Nguyen-Graff (Lecturer) Chemistry & Biochemistry

2026

Yang Peng Physics & Astronomy

2026

Eileen Evans Geological Science

2025

Ali Pakzad Mathematics

2025

Jeremy Yoder Biology

2025

Debra Malmberg

Psychology

2026

Daniel Olmos

Sociology

2026

Craig Renetzky

Political Science

2026

Marquita Gammage

Africana Studies

2025

Jonathan Martinez

Psychology

2025

Nayan Ramirez

Criminology & Justice Studies

2025

Terry Davila

Athletics

2026

Grace Skalinder (Lecturer)

Research, Instruction and Outreach Services

2026

Brianna Limas

 

Research, Instruction and Outreach Services

2025

Abram Milton

Counseling Services

2026

Cecile Bendavid

Computer Science (E&CS)

Meera Komarraju

Provost (Academic Affairs)

Brianna Limas

Research, Instruction and Outreach Services (Lib)

Yoko Mimura

Family and Consumer Sciences (HHD)

Boris Ricks

Political Science (S&BS)

Wayne Smith

Management & Systems Operations Management (B&E)
Danielle Spratt

English (HUM)

Elizabeth Sussman-Debach

Family and Consumer Sciences (HHD)

Adam Swenson

Philosophy (HUM)

Casey terHorst

Biology (S&M)

Theresa White

Africana Studies (S&BS)

Jeff Wiegley

Computer Science (E&CS)
Scroll back to the top of the page